Türkiye’de Kaç Aydınlatma Firması Var?

Google Haritalar tarafından sunulan veriler incelendiğinde Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren aydınlatma firması sayısının 2.247 olduğu görülmektedir. Bu sayıya aydınlatma üreticileri, aydınlatma mağazaları, elektronik üreticileri, elektrik malzeme satıcıları, mühendislik danışmanları, aydınlatma tasarımcıları ve ithalat şirketleri dahildir.

 

 

LED aydınlatma teknolojisinin gelişimi ve uygulama alanlarının çoğalmasıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aydınlatma firmaları sayısında artış yaşanmıştır. Türkiye’de aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren firma sayısı ile ilgili bazı tahminler olsa da bununla ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır.

Her ay 1 milyardan fazla kişinin kullandığı Google Haritalar, 220 ülkeyi kapsamaktadır ve yüz milyonlarca işletmeye ilişkin bilgileri içermektedir. Ücretsiz olarak sunulan Google Haritalar uygulaması, dünyadaki en popüler navigasyon uygulamasıdır. Dolayısıyla Google Haritalar yardımıyla Türkiye’deki aydınlatma şirketi sayısı hakkında bilgi edinmek mümkündür. İl ve ilçe ölçeğinde filtreleme yapılarak aydınlatma firmalarının bölgesel dağılımı da çıkartılabilir.

Google Haritalar tarafından sunulan veriler incelendiğinde 2022 yılı itibariyle Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren aydınlatma firması sayısının 2.247 olduğu görülmektedir. Bu sayıya aydınlatma üreticileri, aydınlatma mağazaları, elektronik üreticileri, elektrik malzeme satıcıları, mühendislik danışmanları, aydınlatma tasarımcıları ve ithalat şirketleri dahildir.

Aydınlatma firmalarının 100’e yakını pek çok kişi tarafından bilinen orta ve büyük ölçekli üretici firmalardır. Aydınlatma firmalarının büyük bir çoğunluğu; İstanbulAnkara ve İzmir merkezli olarak faaliyet göstermektedir. İstanbul’da faaliyet gösteren aydınlatma firması sayısı 990’dır. Ankara’da 234 aydınlatma firması bulunmaktadır. İzmir’de ise 165 firma kayıtlıdır. Üç büyük şehri sırasıyla Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya ve Kayseri izlemektedir.

Aydınlatma firması sayısına göre ilk 20 şehir listesi aşağıdaki gibidir.

 

 1. İstanbul, 990
 2. Ankara, 234
 3. İzmir, 165
 4. Bursa, 88
 5. Antalya, 64
 6. Kocaeli, 64
 7. Konya, 48
 8. Kayseri, 44
 9. Tekirdağ, 41
 10. Mersin, 31
 11. Sakarya, 29
 12. Samsun, 29
 13. Denizli, 27
 14. Aydın, 25
 15. Gaziantep, 25
 16. Eskişehir, 18
 17. Muğla, 17
 18. Manisa, 14
 19. Malatya, 14
 20. Ordu, 13

 

LED teknolojisi, yalnızca aydınlatma endüstrisinde değil otomotiv, havacılık, reklamcılık, trafik ve sağlık gibi alanlarda da giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu da aydınlatma sektöründe olduğu gibi ilişkili diğer endüstrilerde de girişim sayısını artırmaktadır. Bağlantılı aydınlatma teknolojileri de aydınlatma sektörünün büyümesini desteklemektedir.

 

6 Temmuz 2022